Hopp til hovedinnhold
Sesongåpning 2025

Liv i husa: Vi starter sommersesongen på Rindal skimuseum

Bli med på en tidsreise tilbake til en sommerdag på en typisk storgard med husmannsplass og møt gardsfolka i husa og på tunet.

Rindal Skimuseum
22. juni 2025
13.00 – 17.00
Kjøp billett

Liv i husa

Denne dagen åpner vi alle husa på museet, og inviterer til en tidsreise tilbake til en typisk storgard med husmannsplass slik den kunne ha vært en sommerdag rett før slåttonna. Gården er gammel, med bygg så gamle som fra 1600-tallet, men vi kommer dit i etterkrigsåra. I tida etter frigjøringen i 1945 var det fortsatt knapt med goder og mye måtte gjøres på gammelmåten.

Men det var optimisme, i 1946 hadde Even Landsem etablert Landsem skifabrikk og i skisporten på 50-tallet gjorde flere rindalinger det stort i internasjonale konkurranser. Skulle du bli god skiløper, var det lurt å komme fra en gard, og trene seg sterk med tømmerhogst.

Her vil du møte gardsfolk inne og ute og du kan også kle deg ut og bli med inn i gamle dager. Kanskje trenger de hjelp til litt arbeid, noen vil kanskje ha lekekamerater? Og vi har hørt om en kar som både er en lovende skiløper og dyktig tømmerhogger, han skal også være en habil musikant.

Presentasjon av årets program og utstilling.
Musikk.
Åpning av årets sommerutstilling "Med Landsem under foten: Ole Ellefsæters ski fra trening til triumf."
Husene åpnes. Barnas stabbur og laftesettet er klart!
Hyllkake og kaffe/saft ved Rindal skimuseums venneforening.

Servering og inngangsbillett til museet er inkludert i prisen.

Velkommen!

Bill.:
Voksen: 200 kr
Barn: 50 kr


Billetter kjøpes i døren eller på nett

Museum24:Portal - 2025.05.21
Grunnstilsett-versjon: 2